İlk Yayın:
13/Şubat/2001
Son Güncelleme:
16/3/2018 - 2:08:28 PM
Ana Sayfa
Anasayfa > Şarkı / Grup Tanıtımları > Stevie Ray VaughanKel Misiniz?

Stevie Ray Vaughan
Blues tarihinin 80’lerde boy gösteren en mühim adamlarından biriydi SRV. Kendisi Fabulous Thunderbirds’ün kurucusu Jimmie Vaughan’ın kardeşi olarak Dallas’ta büyüdü. Ray 12 yaşından itibaren çeşitli club’larda çalmaya başladı ve 17’sinde okulu bırakıp Austin’e yerleşti.

Zor geçen hayatı, grubu Double Trouble ile 23 Nisan 1982de New York’taki özel bir gece münasebetiyle Rolling Stones ile aynı sahnede bulunma şerefine ulaştıklarında sona erdi. Onlara gülen şans merdiven şeklindeydi ve bu da Montreaux Jazz Festivali’ne davet edilmelerinden belliydi. Şans bu ya; festival sırasında onları izleyen Mick Jagger’in ekürisi David Bowie Ray’i Let’s Dance kayıtlarına katılım teklifi ile onurlandırır. Bu kez de onu kayıt sırasında izleyen Jackson Browne stüdyosunu free kullanım için Ray’e söz verir. Bu fırsat Epic Records’a ilk Stevie Ray Vaughan albüm kaydı olan Texas Flood şeklinde gole dönüşür. 1982 sonudur.
Bir anda parlayan yıldız, Grammy ödülleri, 3-5 başarılı albüm, şan, şöhret vesaireye dönüşünce 1987 yılında Ray kendini bir alkol ve uyuşturucu rehabilitasyonunun ortasında buluverir ki bu tecrübesinden de 1989 tarihli In Step albümünde bahseder.

Kardeşi ve Jeff Beck ile birer duo albüm, Eric Clapton ve Robet Cray gibi başka babalarlada canlı kayıt yapmayı başarmıştı ki şans bu kez onu oldukça yüksekte yakaladı. Bir helikopter. 27 Ağustos 1990. Ertesi yıl piyasaya bir albüm daha çıktı; The Sky Is Crying.

Diskografi:

1983       Texas Flood
1984       Couldn’t Stand The Weather
1985       Soul To Soul
1986       Live Alive
1989       In Step
1990       Family Style
1991       Sky Is Crying
1992       In The Beginning (pre-fame konser kaydı)


Anafikir: Yazıda pek belli olmasa da; SRV süper heriftir. Blues ağır iştir. SRV süper heriftir. Blues ağır iştir. SRV süper heriftir. Blues ağır iştir. Sorusu olan?

Yazan:  isimsiz

Şarkıcı/Grup tanıtımı göndermek için tıklayın.