İlk Yayın:
13/Şubat/2001
Son Güncelleme:
16/3/2018 - 2:08:28 PM
Ana Sayfa
Anasayfa > Yazıtlar > Geçmiş Zaman Ä°zleriKel Misiniz?

Geçmiş Zaman İzleri
Kime ve nasıl anlatmalı içindekileri? En çok da “nasıl?” Çünkü o, yıldızları izlerdi geceleri, anlattıklarını dinlerdi. Oysa kim onun gözlerine bakarak, gözlerine kendini vererek anlayacaktı ne anlatmak istediğini? Çok güzel bir sözün satır sonuna rastlayarak bölünmesi gibi olmayacak mıydı pençesine düştüğü aşk, gözlerini kaçırdığında... Keşke hiç bir şey anlatılmasaydı da çocukken yaptığımız gibi boğazımız acıyana kadar ağlayıp, sonra ıslaklığında uyuyakaldığımız sıcacık, uyku kokan yastıklar gibi olsaydı hüzün. Uyandığımızda biraz baş ağrısı belki ama zaten hayatın hangi evresinde ağrımıyor ki başımız !

Düşünülen her şey tek tek kağıda dökülebilse – ki bu konuda da yeteneksizlik diz boyu çünkü sözcüklerin dar geldiği o kadar çok duygu var ki – bir nebze daha rahatlamak söz konusu olabilirdi belki. Uzaktan geçen tren sesini duymak değil, toprak yolda bisiklet süren yaşlı amcanın içinde bulunduğum trene el sallaması daha içten bir tebessüm oluştururdu yüzümde. Tıpkı soba sıcağında oturmaktan çok, sobanın kapağını açıp kızıl külleri seyrettiğimde içimin daha çok ısınması gibi.

Küçükken el salladığın tren gelir aklına, seni de görür müydü acaba o trenin içinde birileri? Ya da görenler senin gibi gülümserler miydi hayata? Geçmişine dair bir çok şey gelip geçer gözünün önünden. Yalnızken düşünürsün bunları ya da eski bir şarkının eşliğinde.

Gecenin karanlığında tren yolunda yürürken etrafına hiç bakmayıp sadece tren raylarını izleyerek bilinmeyen geçmişin izlerini ararsın kafanda. Bütün bunları, geçmişinin trenlerini, denizlerini, yakamozlarını anlatmak istersin birine. Ya da her yaz kalmaya gittiğin anneannenin evinde artık dedenin kokusunu duyamayacağını, sesini işitemeyeceğini... Etrafında kimse yoktur anlatabileceğin, anlatsan da anlayacağına inandığın.

Bu yüzden mektup yazmak geçer içinden. Ama kime, nasıl bilemezsin. Sonra yazmaya başlarsın :

“Kime ve nasıl anlatmalı içindekileri ?...”

Yazan:  Beatrice


Yazıt göndermek için tıklayın.